وبلاگ تخصصی شطرنج

آموزش شطرنج به صورت پیشرفته و دانلود کتاب شطرنج و بازی شطرنج و مقالات شطرنج

پاسخ به نظرات مردم در مورد شطرنج

(به نام خداوند بخشنده مهربان)

سلام و درود فراوان بر شما شطرنج بازان گرامی

در طول این مدت فعالیت بنده در تهیه این وبلاگ نظرات متعددی برای من ارسال شد و

دوستان مطمئن باشند که من به نظراتشان اهمیت می دهم و تا توان دارم سعی در پاسخ دهی به

نظراتشان دارم و این کار را انجام می دهم.

همه ی کسانی که شطرنج بازی کرده و دوست دارند پیشرفت بیشتری در بازی شطرنج به سوی

حرفه ای شدن داشته باشند و یک بازیکن تمام عیار شوند می بایست به چند نکته زیر توجه کنند:

برای خواندن بقیه مطالب به ادامه مطالب بروید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۵ تیر۱۳۸۹ساعت 3:9  توسط گری کاسپاروف  | 

درجات شطرنج ‌بازان

درجات شطرنج بازان

قدرت هر شطزنجباز با یک امتیاز عددی با نام انگلیسی Rating بیان می شود که این عدد بر

اساس بازیهای رسمی انجام شده هر بازیکن در یک بازه زمانی مشخص محاسبه و منتشر می

 شود. ریتینگ بین المللی بازیکنان توسط فدراسیون جهانی شطرنج فیده هر سه ماه یکبار محاسبه

 و منتشر می شود. هر یک از فدراسیون های ملی نیز ممکن است درجه بندی خاص خود را

داشته باشند که در محدوده آن کشور مورد استفاده و پذیرش می باشد.

جهت خواندن بقیه مطالب به ادامه مطالب بروید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ تیر۱۳۸۹ساعت 15:57  توسط گری کاسپاروف  | 

نرم افزار آموزش شطرنج

نرم افزار آموزش شطرنج

Personal Chess Trainer 2.00.23


نرم افزار آموزش شطرنج

این نرم افزار به شما در مسائل تاکتیک و استراتژی و آخر بازی در شطرنج کمک می کند.

جهت دانلود به ادامه مطالب بروید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۸ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:51  توسط گری کاسپاروف  | 

آموزش ویژه و حرفه ای شطرنج

 آموزش ویژه و حرفه ای شطرنج

در سه سطح مبتدی متوسط و پیشرفته بدون محدودیت سنی و جنسی توسط استاد هادی قربانی مربی فدراسیون شطرنج و دارای درجه بین المللی

DVD  آموزش شطرنج به صورت مولتی مدیا به زبان فارسی برای اولین بار در ایران از سطح مبتدی تا متوسطه بدون نیاز به مربی شما می توانید در اوقات فراغت خود شطرنج را با زبانی شیوا و ساده یاد بگیرید و آنرا به فرزندان خود نیز آموزش دهید این مجموعه توسط هادی قربانی مربی شطرنج فدراسیون ساخته شده است که شامل بیش از 20 جلسه درس مربیان می باشد و با آن براحتی می توانید به بازیکن قدرتمندی تبدیل شوید با تمرینهای بسیار همراه با حل تمرین برای تهیه این مجموعه به طریق زیر عمل کنید :برای تهرانی ها پیک بصورت رایگان می باشد و شهرستانی ها باید مراحل زیر را طی کنند

ابتدا باهماهنگی قبلی با  شماره تماسهای 02155316109 و09356021140 مبلغ 7500 تومان که هزینه پست رایگان  می باشد را به شماره حساب 0302873460001 نزد بانک ملی به نام هادی قربانی یا از طریق کارت به کارت با شماره کارت 6037991053683854 واریز نمائید سپس شماره رهگیری یا ارجاع را برای ما از طریق sms  یا ایمیل یا به صورت تلفنی اعلام نمائید تا در اسرع وقت مجموعه به آدرس شما ارسال شود .آدرس ایمیل :gaderclup@yahoo.com  

همراه ارسال کد رهگیری  آدرس خود را نیز ارسال کنید با تشکر از حسن انتخاب شما.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت 1:35  توسط گری کاسپاروف  | 

سنجش قدرت شطرنجی

                                          چقدر شطرنج می دانيد؟

يكی از سرگرمی های آموزنده و مفرح برای شطرنج بازان حل بازييهای سنجش قدرت است، اين بازی ها كه به دقت ولی به سادگی و توسط اساتيد بزرگ متخصص انتخاب، تفسير و امتياز بندی شده اند غالباً مورد استقبال شطرنج بازان قرار می گيرد، زيرا قرار است پاسخ سؤال بسيار مهم«چقدر شطرنج می دانيد؟» را تعيين نمايد ، سنجش قدرت علاوه بر آن همچون هر فعاليت شطرنجی ديگر رفته رفته بر افق ديد و دانش شطرنج باز می افزايد. شما به جای يك بازيكن قدرتمند حركات را انتخاب كنيد و بر حسب ارزش حركات انتخاب شده امتياز بگيريد.

يك بازی سنجش قدرت را بايد با صرف زمانی بين يك تا دو ساعت حل نمود حتماً‌ در كنار خود يك كاغذ و قلم بگذاريد، حركت پيشنهادی خود را ثبت كنيد و امتياز اكتسابی را نيز مقابل آن ثبت كنيد، تا آنجا كه می توانيد وضعيتهای ممكن را تحليل كنيد، زيرا شاخه های محاسبه شده نيز امتيازاتی را برای شما به ارمغان می آورد. با استفاده از ماوس و ميله لغزنده كنار اكسپلورر صفحه را بالا ببريد و پس از هر دياگرام توقف كنيد، برای تمام حركات دياگرام وجود دارد، حركت بعدی بازيكنی كه بجای وی حركات را حدس می زنيد پس از آن ثبت شده است ، تنها در صورتی به خود امتياز بدهيد كه قبل از ديدن حركت آن را ثبت كرده باشيد. سعی خواهيم كرد بزودی روش انتخاب حركت و جمع زدن امتيازات ها را توسط برنامه به انجام رسانيم. می توانيد ارتباطتان با اينترنت را پس از آنكه صفحه جاری را گرفتيد قطع كنيد ولی اگر بعضی از دياگرام ها وارد نشدند با كليك راست در محل آن روی show picture ‌كليك كنيد تا دياگرام ها پديدار شوند.

 

 برای خواندن مطالب به ادامه مطالب بروید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۳ تیر۱۳۸۸ساعت 1:31  توسط گری کاسپاروف  | 

کتاب شطرنج برای دانلود

کتابی بسیار جالب و مفید در یادگیری شطرنج این کتاب در 5 مرحله به طور اصولی تمام نکات , ترفنده ها,گشایش ها حین بازی و تکنیک های حمله و دفاع رو بااستفاده از بازیهای معروف دنیا آموزش میدهد.
 

کتاب اول به نام Bobby Fischer Teaches Chess درباره یادگیری شطرنج از مبتدی تا حرفه ای بوسیله بابی فیشر است که در 14 سالگی قهرمان شطرنج ایالات متحده امریکا شده و در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ میلادی قهرمان شطرنج جهان بود.شما میتوانید این کتاب را از پاریس دانلود به صورت رایگان با فرمت PDF دانلود نمایید.

کتاب دوم به نام More Chessercizes: Checkmate از بروس پاندولفینی است که یک نویسنده مربی و استاد بزرگ شطرنج است. او در نیو یورگ زندگی کرده و شاگردان بسیاری را تربیت کرده که از خود او معروفترند. همچنین او از بنیانگذاران بازی کامپیوتری شطرنج میباشد. این کتاب را از پاریس دانلود به صورت رایگان با فرمت PDF دانلود نمایید.
برای دانلود (گرفتن) کتابهای دیگر به ادامه مطالب بروید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۲ تیر۱۳۸۸ساعت 3:16  توسط گری کاسپاروف  | 

منطق در شطرنج


منطق درشطرنج

بازى شطرنج چنان شاخ و برگ می گیرد و چنان گستردگى و تنوعى می یابد که دیگر نمی توان بر اساس محاسبه صرف گفت که کدام شاخه یا شاخه ها به برترى می انجامند. استفاده از راههاى میان بر و جست و جو بر اساس توجه به جنبه هایى از پوزیسیونها اهمیت بیشترى پیدا می کند. آنچه موجب تفاوت سطح شطرنجبازان می شود،نحوه کاربرد این نوع منطق است. استادان بزرگ از توانایى تحلیل "استادانه" فقط در موارد ضرورى استفاده می کنند و بیشتر به منطقى که گفتیم متوسل می شوند و البته بهترین حرکتها را هم در کوتاه ترین زمان پیدا می کنند.توجه شما را به کلیاتى از قواعد بازى استادان جلب می کنیم.

 جهت خواندن بقیه مطالب به ادامه مطالب بروید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ساعت 18:29  توسط گری کاسپاروف  | 

دريافت فايل هاي كلاسهاي شطرنج استاد خطيب زاده در فرهنگسراي انديشه

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ساعت 18:18  توسط گری کاسپاروف  | 

آموزش شطرنج

آموزش شطرنج

تقويت توانايى كسى همچون يك بازيكن شطرنج امر آسانى نيست. پرورش عضلات بازو يا پاهاى يك وزشكار بسادگى از طريق تمرين با وزنه هاى مختلف قابل حصول است. تمرين همچنين به بهبود سرعت در شنا و دو كمك مي نمايد. اما چقدر زمان و انرژى بايد جهت بدست آوردن مختصر پيشرفت در شطرنج بكار برد؟ هزاران نفر در سر تا سر جهان بطور منظم به بازى شطرنج مىپردازند اما در مجموع هيچ پيشرفت قابل توجهى حاصل نميكنند. زمانى كتابهاى آموزشى لاسكر، كاپابلانكا و ايوه را مطالعه مىنمودم.گفته هاى ايوه را بخاطر هماهنگى و استدلال منطقى اش ستايش كردم. اما بويژه يادداشتهاى لاسكر را بخاطر دارم.او فرد بسيار خوشبينى بود بواسطه آنكه اظهار ميداشت قادر درمدت ۱۲۰ ساعت يك شطرنج مبتدى را به سطح يك استاد بين المللى برساند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ آذر۱۳۸۷ساعت 11:6  توسط گری کاسپاروف  |